V současné době je v nabídce několik druhů SMD LED čipů. Čím se liší se Vám pokusíme vysvětlit na příkladu srovnání mezi MD LED 3528 a SMD LED 5050.
Nejprve si dovolíme krátký úvod, kde se Vám pokusíme vysvětlit, co vlastně název SMD LED znamená. Slovo LED nám značí, že se jedná o polovodičovou elektrickou součástku. LED je zkratkou z anglického Light-Emiting Diod, což se dá do češtiny přeložit jako dioda vysílající světlo. SMD je taktéž zkratka z anglického Surface Mounted Devices. To se dá přeložit jako součástky pro povrchovou montáž. Tolik krátký etymologický úvod.
Rozdílná čísla v názvu vyjadřují rozdílné fyzické parametry jednotlivých LED čipů. Například číslo 5050 nám říká, jak je LED čip velký - jedná se o rozměry v milimetrech. Rozdílné rozměry čipů můžou mít vliv na to jaký má LED výkon, intenzitu atd. Toto je důležité si uvědomit, když vybíráte vhodná LED zdroj do vašeho projektu. LED pásy/boardy jsou osazeny různými druhy čipů. Dříve používali zejména 3528 a 5050. Nyní, díky technickému vývoji, se rozšiřují menší čipy, které jsou navíc efektivnější - například 2835, 3014, 3020 atd. Každá velikost má své pro a proti. Nejde říct, že jeden je nejlepší. Zkusíme si nyní rozebrat základní vlastnosti nejpoužívanějších čipů.
Tyto LED čipy mají rozměr 5x5mm a jsou na pásku umístěny vždy po třech. Mají o dost jasnější podání světla než 3528. Používají se zejména, když potřebujete do svého projektu RGB LED svítidla. Teoreticky, při stejném počtu čipů, mají 5050 3x větší výkon než 3528. Tímto je však také dáno, že produkují více tepla než 3528, ale není to nijak závratná hodnota oproti jiným světelným zdrojům.
Obecně se dá říct, že LED čipy, ačkoli můžou podávat jen jednu barvu, se nejčastěji používají k RGB podání barev a 3528 k podání jen jedné barvy.
Tyto LED čipy mají rozměr 3.5x2.8mm. Tyto LED čipy nemají (jedna LED na čip) tak silné jako 5050, ale zase jsou méně energeticky náročné. Jestli chcete dosáhnout podobných vlastností, jako u 5050, musí jích být na LED pásku více. Tyto čipy se nejčastěji používají k nasvětlení obrazů, poliček, atd.
Jak jsme napsali výše, nyní se čím dál více prosazují nové druhy LED čipů, které jsou menší, mají vyšší výkon a jsou energeticky efektivnější. Například čipy 3020, 3014 a 2835. Jelikož jsou tyto čipy menší, je možné pásky osadit větším množstvím čipů.
Na tomto příkladu Vám ukážeme, k jak rychlé inovaci u SMD LED čipů dochází. U čipu 2835 došlo k několika změnám:
Druh LED čipů a hustota osazení vždy musí odpovídat domu, jaký máte s LED zdrojem záměr. Jestli chcete mít například intenzivnější osvětlení, nebo spíše jen podkresové. Od tohoto se pak následně musí odvíjet výběr.
Každopádně, svět LED zdrojů se každným dnem vyvíjí a proto v budoucnu se rozdíly mezi jednotlivými čipy možná úplně smažou.