Tuto otázku dostáváme často a je těžké na ni přesně odpovědět. V tomto článku se dočtete hlavní parametry, kterými byste se měli při výběru LED svítidel a LED zdrojů měli řídit.
Životnost LED svítidel je pro běžného uživatele těžko na první pohled určit a to z toho důvodu, že častokrát to neví přesně ani prodávající. Životnost totiž ovlivňuje mnoho vedlejších vlivů a také se často liší metodika jejího určení - zda se udává životnost celého LED svítidla, modulu nebo čipu.
Jedním z údajů, který Vám dá relativně relevantní informaci o výdrži LED svítidla je tzv. LB faktor. Jedná se o hodnotu, která vyjadřuje opotřebení LED zdrojů v určitém čase. Jste z toho trochu zmatení? Nevěšte hlavu, pokusíme se Vám vše srozumitelně vysvětlit na příkladu.
Zápis LB může výpadat například takto :
L nám vyjadřuje hodnotu v % a znamená kolik procent z původně udávaného jmenovitého světelného toku nám bude po určité době k dispozici. Když se vrátíme k našemu příkladu tak vidíme, že po uplynutí 50 000h neklesne světelný tok pod 80% původně udávané hodnoty.
Mimochodem 50 000h představuje 5,7 roku neustálého svícení 24 hodin denně, nebo 11,4 roku 12 hodin denně.
To je sice zajímavá informace, ale bylo by dobré vědět, jakého počtu zdrojů ve svítidle se tento pokles týká. A to nám právě určuje hodnota B. Když se vrátíme opět k našemu příkladu tak ten nám říká, že 90% zdrojů bude svítit minimálně na 80% původně udávané hodnoty.
Doufáme, že jste z výše uvedné definice trochu moudřejší. Když se jí budete řídit, je nutné vždy LB u srovnávat u zrojů, kde je uveden stejný časový údaj a také při stejné teplotě okolí. Víme, že to není nejlehčí způsob zjištění životnosti LED, ale věříme, že Vám bude ku prospěchu.