Koupelna je prostor, kde většina z nás začíná i končí svůj den. Místo, kde se chceme vidět v tom nejlepším světle. Jak toho dosáhnout, se Vám pokusíme poradit v tomto článku.
Je dobré dbát nejen na vzhled ale zejména funkčnost, Zóny v koupeně a umístění svítidel na zakladě IP.
Správné osvětlení do koupelny je klíčový krok pro její užívání. Krok, který bude udávat to, jak se v koupelně budete cítit a jak k vám bude celá koupelna vizuálně promlouvat.
Při výběru správného a efektivního osvětlení koupeny, není dobré dbát pouze na vizuální stránku a vybírat svítidlo jen na základě vzhledu, ale je třeba brát v potaz i normy, které byste měli dodržet.
Normami jsou myšleny doporučení, které snižují riziko fyzického úrazu či poškození vybavení v prostoru koupelny. V tomto prostoru je třeba dbát největší zřetel na kontakt s vodou. Zejména se to týká zamezení kontaktu kapaliny a elektrických spotřebičů.
Z tohoto důvodu rozlišujeme v koupelně 4 zóny, na jejichž základě je, dobré svítidla vybírat. Klíčové je, kam svítidlo umisťujete - dle toho se orientujte. Hlavním vodítkem by Vám měla být hodnota IP u každého svítidla. Co je to IP? Jedná se o zkratku slov “ Ingress protection” která nám říká, jakou má dané svítidlo odolnost před vnějšími vlivy (jako jsou například voda, pára, atd.).
V Česku se problematikou eletrických zařícení v koupelnách zaobírá norma ČSN 33 2000-7-701 ed. 2, a problematikou stupňů ochrany norma ČSN EN 60 529.
Hodnota IP je vždy uvedena u jednotlivých svítidel, popřípadě pokud si nejste při pořizování osvětlení do koupelny jistí, jaké IP do jednotlivých zón zvolit, je dobré se zeptat informovat u prodejce.
Okolí zrcadla je další podstatná část vaší koupelny, jejichž osvětlení není dobré podceňovat. Protože není nic horšího, než mít svítidlo, které se v zrcadle odráží a oslňuje vás.
Světlo v okolí zrcadla lze umístit nad zrcadlo, což je nejčastější a nejoblíbenější volba, či po stranách zrcadla. Jako postranní osvětlení jsou často používána svítidla bodová, o kterých můžeme říct, že to je osvětlení ambientní. A to z důvodu, že netahá vaše oči a zároveň je velmi příjemné na pohled.
Bodové koupelnové osvětlení se také skvěle hodí k nasvícení vany či sprchového koutu a pomůže v koupelně vytvořit příjemnou, uklidňující atmosféru. Bodová svítidla můžete v prostoru otáčet a nasvětlit tak přesně to, co potřebujete.
Náš tip : Stejně jako v okolí výše zmiňovaného zrcadla, dávejte pozor, jak silné bodovky pořizujete, aby vás příliš neoslňovaly.
Dle normy ČSN 33 2130 ed. 2. Musí být svítidla umístěna alespoň ve výšce 1 800mm nebo výše nad podlahou. Pokud jsou svítidla umístěna níže, musí být chráněno proti mechanickému poškození. Svítidla nesmí být umístěna níže než 400 mm nad hranou umyvadla.
Osvětlení koupeny by se mělo skládat z hlavního, centrálního osvětlení a svítidla v okolí zrcadla.
Centrální svítidlo je používané jako první a mělo by efektivně osvětlit celý prostor vaší koupelny. Navíc toto svítidlo používáte nejvíc. Toto svítidlo se většinou umísťuje na strop.
Také je zde možno použít čím dál tím více oblíbených podhledových svítidel. Kdy je svítidlo zapuštěno rovnou do stropu a tvoří jak se s tropem čistou, nenarušenou linii. Koupelna s podhledovým osvětlením může působit velmi elegantním dojmem.
Při zařizování centrálního osvětlení je dobré brát v potaz velikost koupelny a v jakých odstínech a barvách je zařízena. Čím tmavší a větší koupelna je, tím silnější světlo potřebujete. Naopak koupelny které jsou menší, ve světlých tónech, osvětlíte světlem mírnějším.
Můžete vybírat z velké škály svítidel dle svých preferencí a fantazie. Vybírejte chytře a rozumně, ne jen na základě vizuální stránky, ať nemusíte například ve večerních hodinách řešit nedostatek světla.
Ideální osvětlení do koupelny je osvětlení do bílého tónu, v rozsahu 200-300 luxů. Do bíla proto, že bíle světlo je nejblíže přirozenému dennímu světlu.
Každopádně je dobré nechat instalaci osvětlení v koupelně na profesionálech, aby se předešlo případným vážným zraněním.