Nouzové osvětlení je důležitou součástí staveb. Umožňuje lidem bezpečně opustit prostor a usnadňuje orientaci během výpadku obvyklého síťového napájení. V tomto článku se o něm dozvíte základní informace.
Nouzové osvětlení musí svítit od výpadku napájení po dobu nejméně 1 hodiny. Pro určité prostory ( např. zdravotnická zařízení) může být legislativou daná jiná nejkratší možná doba svícení. Nouzové osvětlení dělíme na decentrální a centrální.
Používá se v únikových cestách, na schodištích, u východů z budovy, na chodbách sloužících k opuštění objektu, v sálech a ve všech ostatních místnostech pro návštěvníky - šatny, toalety atd. Dále u každých východových dveří, nouzových východových dveří, požárně bezpečnostních zařízení nebo u potencionálního nebezpečí.
Konkrétní požadavky na nouzové osvětlení v daných objektech určují konkrétní normy ČSN souboru 73 08 - Požární bezpečnosti staveb.
Veřejně přístupné, obytné vícepodlažní a výškové budovy.
Zdravotnická zařízení.
Shromažďovací prostory: haly, kina či divadla.
Restaurace, prodejní místa.
Prostory s plochou větší než 1000m2.
Zastřešená parkoviště a jiné prostory pouze s umělým osvětlením.
Zde Vám přinášíme základní rozdělení nouzového osvětlení. Jedná se o rozdělení z hlediska, k čemu v daném objektu při výpadku elektrické energie slouží.
Usnadňuje bezpečné opuštění prostoru osvětlením únikových cest. Na určených místech také osvětluje požárně bezpečnostní zařízení.
Osvětlené směrové značky (piktogramy) se používají pro navedení k únikovému východu nebo pro navedení k únikovému východu.
Usnadňuje bezpečný pohyb směrem k únikovému východu v prostorech s nespecifikovanými únikovými cestami jako např. haly, sály atd.
Přispívá k bezpečnosti osob při potenciálně nebezpečných činnostech, situacích a umožňuje usnadnit ukončení probíhajících procesů před opuštěním prostoru.